פרויקט האנרגיה הגדול של ישראל מתקרב לנקודת שיא. בימים הקרובים תוצב אסדת ‘לוויתן’ מול החוף באמצעות העגורן הימי הגדול  בעולם. הבשורה: הגז ייאפשר סגירת יחידות ייצור פחמיות בתחנת הכוח בחדרה.  פורסם ב- YNET

עגורן ימי | צילום: נובל אנרג'י
עגורן ימי | צילום: נובל אנרג'י

‘לוויתן’, פרויקט האנרגיה הגדול בהיסטוריה של מדינת ישראל מגיע לשלבים סופיים: הפקת הגז הטבעי ואספקתו צפויה לקראת סוף השנה. מדובר בבשורה של ממש לתושבי חדרה והסביבה כיוון שזרימת הגז תאפשר לסגור חלק מהיחידות בתחנות הכוח בחדרה, המשמעות: צמצום בזיהום האוויר מהארובות. 

 החלקים התפעוליים (TopSides), שמורכבים מ-5 יחידות צפויים להגיע לארץ בימים הקרובים על גבי ארבע דוברות. במקביל יגיע העגורן הימי (Semi-Submersible Crane Vessel)  הגדול בעולם, שיראה מהחוף, יתמקם בסמוך ליסודות האסדה שהוצבו בתחילת השנה, ויבצע את מלאכת ההרכבה.

תהליך ההנפה וההרכבה יימשך כארבעה שבועות, ובסופו יעזוב העגורן את האיזור. במקביל תמשך עבודתם של מספר כלי שיט שנדרשים להמשך העבודות ההתקנה עד לתחילת ההזרמה המסחרית. מספר כלי השיט באיזור יפחת בהדרגה במהלך החודשים הקרובים. על פי החלטת ועדת החוץ והבטחון, חל איסור שיט ברדיוס של כ- 3 קילומטרים מסביב לאסדה, מסיבות בטחוניות ובטיחותיות.

אסדת לוויתן מוצבת במרחק של כ-10 ק”מ מהחוף בעומק מים של 86 מטרים, וגובהה 47 מטרים מעל פני הים. זרוע האסדה (BOOM), שהיא חלק ממערך הבטיחות של האסדה, מגיעה לגובה של 130 מטרים מעל פני הים. אורכם של סיפוני האסדה 102 מטרים ורוחבם 80 מטרים. משקלם 38 אלף טון.

במבנה התפעולי ממוקמים מתקני הטיפול בגז, מגורי צוותי העובדים, מרחבי עבודה, מנחת מסוקים, וכן לפיד שיופעל רק בעת הצורך, המהווה חלק ממערכת הבטיחות והפחתת הפליטות לאוויר מהאסדה, וממוקם בקצה הזרוע (BOOM). על האסדה מותקנות כל המערכות הנדרשות לתפעולה העצמאי ללא תלות במערכות חיצוניות. לאחר חיבור והרכבת מתקני התפעול יבוצעו  בדיקות הרצה טרם תחל ההפקה המסחרית.

העגורן, שירכיב את האסדה מצוייד בשני מנופים בעלי יכולת הרמה של עד 10,000 טון כל אחד, אורכו 220 מטר, רוחבו 102 מטרים וגובהו מפני המים ועד קצה הזרועות כ- 195 מטרים מה שהופך אותו לספינת המנופים הגדולה בעולם. 

ארובות חדרה (צילום: איתמר רותם)

הפקת הגז הטבעי ממאגר ‘לוויתן’ תאפשר הפחתה משמעותית בהיקף השימוש בפחם המזהם לייצור חשמל. הגז ייאפשר סגירה של יחידות ייצור פחמיות בתחנת הכוח בחדרה, והסבה של יחידות אחרות לייצור באמצעות גז טבעי, דבר שיביא לצמצום ניכר בזיהום האוויר. 

השלב הראשון בפיתוח מאגר ‘לוויתן’, שעלותו  3.75 מליארד דולר, כולל פיתוח תת ימי המורכב מ- 4 קידוחי הפקה בעומק ממוצע של כ-5 ק”מ מתחת לפני הים. כל קידוח הוא בעל כושר הפקה של  כ-300 MMcf  גז טבעי מדי יום, עם יכולת הפקה שנתית של כ-12BCM.

 

הגז הטבעי מהמאגר יועבר באמצעות שני צינורות תת-ימיים באורך של כ-120 ק”מ ישירות לאסדת לוויתן שממוקמת כעשרה ק”מ מהחוף. הטיפול בגז ייעשה כולו בים, והגז המטופל יוזרם מהאסדה, באמצעות צינור כניסה תת קרקעי  שחובר למערכת הולכת הגז הארצית של נתג”ז (נתיבי גז לישראל), כפי שהוגדר בתכנית המתאר הארצית ואושר על ידי הגורמים הרלבנטיים. פרוייקט לוויתן הוא שותפות של נובל אנרג’י, דלק קידוחים ורציו.