מערך ניטור אווירמפה של תחנות ניטור

בשנת 1979 הוחלט על הקמת מערך של 12 תחנות ניטור אוויר ברשות האיגוד, לפיקוח על זיהום אוויר הנפלט מתחנת הכוח. עם השנים, נוספו תחנות ניטור, ושונה מיקומן של תחנות קיימות. האיגוד מפקח בתחום שיפוטו על תחנת הכוח אורות רבין, תחנת הכוח חגית ותחנת הכוח קיסריה.

כיום, מערך ניטור האוויר של האיגוד מונה  18 תחנות ניטור אוויר, מהן 16 נייחות ו-2 ניידות, והוא מהווה חלק משמעותי בפעילות אגף האוויר של האיגוד. בתחנות ניטור האוויר נמדדים גופרית דו חמצנית, תחמוצות חנקן ופרמטרים מטאורולוגיים. אוזון נמדד בתחנות המעפיל וכרם מהר"ל, בתחנות הניטור בפרדס חנה, ברקאי וניידת ניטור האוויר נמדדים חלקיקים נשימים. תחנות הניטור הניידות מוצבות לתקופות קצובות בנקודות מדידה שונות בהתאם לצורך. אבק כללי מרחף נמדד במעגן מיכאל כחלק מתוכנית ניטור לאומית של המשרד להגנת הסביבה (אמנת ברצלונה 1996) לבדיקת נוכחות מתכות כבדות במימי חופי הים התיכון. הבדיקות מתבצעות ע"י "המכון לחקר ימים ואגמים לישראל'. נתוני תחנות ניטור האוויר מתקבלים בזמן אמת, במחשב המרכזי בחדר הבקרה של האיגוד. נתוני אמת גולמיים וכן נתוני ארכיון פתוחים לציבור ומוצגים גם באתר.

בשנת 2014 כל מערכי הניטור בארץ צורפו באופן רשמי, במעמד השר להגנה"ס, למערך הניטור הארצי של המשרד,  עפ"י דרישות חוק אויר נקי. בכך התחייב האיגוד להסמיך את מערך הניטור ל-ISO17025  כמעבדה מוסמכת לבדיקות וכיול ע"י הרשות להסמכת מעבדות.

 

חדרה-איגוד

חדרה-איגוד

ברקאי

ברקאי

נתניה

נתניה

אלייקים

אליקים

זכרון יעקב

זכרון יעקב

בית אליעזר

בית אליעזר

עמיקם

עמיקם

מנשה

מנשה

גבעת עדה

גבעת עדה

גן שמואל

גן שמואל

המעפיל

המעפיל

פרדס חנה

פרדס חנה

כרם מהרל

כרם מהר"ל

א.א.פאחם

א.א.פאחם

קרון איגוד

קרון איגוד

קיבוץ מגל

קיבוץ מגל

itur-stations_bi